Co to jest hci?

Heartcare Inc no textOdpowiedź na to pytanie jest dość prosta. To nic innego jak rozwinięcie skrótu z języka angielskiego, oznaczającego interakcję człowieka z komputerem. Czasy, kiedy programiści działali „na czuja” przy projektowaniu systemów i stron internetowych minęły praktycznie bezpowrotnie. Obecnie istnieje całkiem szeroka gałąź wiedzy, opartej zarówno na psychologii, jak i na empirycznych badaniach, która podsumowuje naszą wiedzę z zakresu interakcji człowieka z komputerem.

W Polsce nie istnieje jeszcze osobny kierunek studiów kształcący osoby w tym kierunku, jednak wkrótce może się to zmienić. Już teraz niektóre uczelnie psychologiczne umieszczają w swojej ofercie fakultety z tego zakresu. Dla Internetu to bardzo dobrze. Większość stron jest obecnie doskonale zaprojektowana, tym bardziej, że cała widza dotycząca interakcji człowieka z komputerem jest dostępna za darmo w Internecie.

Aby z niej skorzystać jest niestety wymagana dość dobra znajomość języka angielskiego. Jeśli ktoś nie zna mowy Szekspira, może bardzo łatwo zakupić polskie publikacje na ten temat. Istnieje również spora baza amerykańskich publikacji na ten temat, które zostały przetłumaczone na polski. Ich bogata oferta jest w każdym Empiku. Każdy człowiek chcący zająć się profesjonalnym projektowaniem stron powinien zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami z zakresu hci.