Jak zdobyć wiedzę o HCI

fig4-hci-websci-heatmapPrzyzwyczailiśmy się do tego, że wszelka wiedza związana z komputerami jest bardzo droga. Świadczą o tym chociażby ceny poradników opisujących działanie poszczególnych programów codziennego użytku. Kiedy poradnik do Worda kosztuje ponad sto złotych, przypuszczamy, że wiedza dotycząca bardziej skomplikowanych programów musi być droższa. To jednak nieprawda. Przykładem może być cała darmowa baza wiedzy dotycząca interakcji człowieka z komputerem.

Wprawdzie sklepowe półki uginają się pod ciężarem licznych publikacji i poradników dotyczących tego jak projektować witryny internetowe, nie oznacza to jednak, że jest to jedyne źródło wiedzy. Amerykańscy naukowcy zajmujący się na co dzień badaniem zagadnień związanych z HCI utworzyli specjalny dokument ze swoimi odkryciami. Wprawdzie nie opisują oni swoich odkryć w sposób szczegółowy, ani nie piszą w jaki sposób doszli do wszystkich konkluzji, jednak umieszczają tam listę zaleceń. Dokument ten jest ogólnodostępny w sieci. Dla kogoś, kto w odpowiednim stopniu dysponuje znajomością języka angielskiego, zagadnienia z zakresu HCI dostępne są za darmo.

Co więcej, dokument ten jest na bieżąco aktualizowany. Powstaje pytanie – dlaczego ktoś robi to za darmo? Po pierwsze, praca tych naukowców jest opłacana z pieniędzy z grantów. Po drugie – ważne jest, aby Internet zachowywał poziom. Udostępnienie tej wiedzy sprzyja poprawnej konstrukcji wszystkich witryn internetowych.